Siwe rzęsy – dlaczego włoski siwieją i jak temu zaradzić?

Wiek dojrzały nie oszczędza ani naszej skóry, ani włosów, ani nawet rzęs. Wraz z wiekiem obniża się drastycznie potencjał ich wzrostu: włoski rosną krótsze, a także słabsze, cieńsze i podatne na uszkodzenia. Ich cebulki obkurczają się w pochewce włosa, więc linia rzęs przerzedza się. Czy małe włoski mogą siwieć? Jak sobie z tym poradzić?

Siwy włos to w pewnym wieku żadne zaskoczenie. Mimo tego, ze sytuacja nie należy do najmilszych – akceptujemy ją. Jednak siwiejące brwi lub rzęsy to często dosyć niemiła sytuacja i z pewnością jest zaskoczeniem dla niejednej kobiety.

Tymczasem zarówno rzęsy, jak i brwi są zbudowane tak samo, jak włosy na głowie – dlatego wraz z upływem lat mogą zacząć siwieć.

Co sprawia, że rzęsy i brwi siwieją?

  • – starzenie się organizmu
  • – nieodpowiednia dieta (niedobory witamin i mikroelementów)
  • – stres
  • – przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków)
  • – palenie papierosów
  • – niektóre chemiczne zabiegi na rzęsy
  • – niektóre choroby

Mam siwe rzęsy i/lub brwi – co zrobić?

Odbarwienie włosa wiąże się ze spadkiem melaniny w organizmie. Nie oznacza to oczywiście, że włos jest martwy – rzęsa będzie rosła, wypadała i „odradzała się” na nowo – zupełnie tak, jak dotychczas, jednak brak ciemnego koloru to proces nieodwracalny. Niezwykle rzadko zdarza się ze na miejscu siwej rzęsy wyrasta nowa w ciemnym kolorze – jest to jednak możliwe pod warunkiem, ze odpowiednio dbamy o rzęsy, dobrze się odżywiamy i zapewniamy woskom odpowiednią pielęgnację.

Siwe rzęsy i brwi – jak o nie zadbać?

Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawę kondycji odbarwionych rzęs. Jak dbać o siwe rzęsy? Jak zatuszować siwiznę brwi lib rzęs?Oto sprawdzone sposoby:

1. Tusz do rzęs przyciemniający włoski – może to być maskara, która zawiera hennę – nakładana na włoski sprawia, ze te dzień po dniu stają się ciemniejsze, a siwy włos staje się coraz mniej widoczny. Dobrym pomysłem jest również zakup tuszu do rzęs, który zawiera składniki odżywcze i regenerujące.

2. Odżywka do rzęs – nie tylko wzmacnia i pobudza włoski do wzrostu, ale dba o ich kolor i opóźnia proces siwienia rzęs. Odpowiednio skomponowany produkt może tez przyciemniać ich kolor.

3. Henna, czyli farbowanie rzęs – to najszybszy sposób na zatuszowanie siwizny. Pamiętaj, ze farbowanie rzęs nie odżywia ich i nie hamuje postępującego siwienia, ale dobrze maskuje odbarwione włoski. Farbowanie rzęs najlepiej zlecić specjaliście (wykwalifikowanej kosmetyczce) i nie robić tego samodzielnie w domu.