Cykl wzrostu rzęs. Jak sprawić, że będą naturalnie długie i piękne?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak rosną twoje rzęsy? Co możesz zrobić, żeby wyglądały lepiej? Życie każdej rzęsy zaczyna i kończy się w cebulce. Zrozumienie całego cyklu wzrostu rzęs to najprostsza droga do odkrycia, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Czy wiesz, jaką rolę w tym procesie odgrywa odżywka do rzęs?

Kondycja wszystkich włosów na naszym ciele, włączając w to rzęsy, zależy od substancji, które absorbują z jedzenia. Ale nie tylko! Szybkość ich wzrostu zapisana jest w genach, zależy od ogólnej kondycji organizmu i stosowanych kosmetyków – w związku z tym różni się u każdej osoby.

ILE MAMY RZĘS?

Ich liczba może być różna. Na górnej powiece zazwyczaj rośnie od 150 do 250 rzęs rozłożonych w czterech rzędach. Na dolnej powiece jest ich natomiast mniej, od 50 do 150. Dolne rzęsy są też dużo krótsze niż górne. Warto wiedzieć, że wszystkie odchylenia od tej normy to nieprawidłowości. Jeśli rzęs jest zbyt mało, trzeba je wzmocnić i pobudzić ich wzrost.

PO CO NAM RZĘSY?

Nie bez przyczyny rzęsy rosną na krawędziach powiek. Każdy, nawet najdrobniejszy włosek spełnia określoną funkcję. Rzęsy podnoszą walory estetyczne makijażu i są naszą naturalną ozdobą. To jednak nie do tego zostały stworzone.

Z punktu widzenia anatomii funkcje rzęs to:

  • • zabezpieczanie przed dostawaniem się do oczu pyłków lub kurzu,
  • • ostrzeganie i ochrona oczu przed drobnymi owadami,
  • • odprowadzanie wyłapanych (także przez łzy) zanieczyszczeń,
  • • ochrona przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

JAK ROSNĄ RZĘSY?

Nie mamy tego samego kompletu rzęs przez całe życie. Żywotność rzęsy wynosi średnio 3-4 miesiące. Rośnie ona cyklicznie. To znaczy, że w tym czasie zachodzi jeden cykl życia danej rzęsy, a zaraz po nim rozpoczyna się cykl życia kolejnej. W ciągu swojego życia każda rzęs przechodzi przez trzy fazy: anagen, katagen i telogen. Dowiedz się więcej na temat tego, jak rosną rzęsy.

1 – Anagen

Faza aktywnego wzrostu, która rozpoczyna cały cykl. W niektórych źródłach wyróżnia się dodatkowo wczesny oraz późny anagen. Na tym etapie rzęsy rosną bardzo intensywnie i faktycznie zwiększają swoją długość z powodu dynamicznych podziałów komórkowych w mieszku włosowym. Anagen może trwać od 2 do 3 tygodni lub dużo dłużej (to zależy od indywidualnych predyspozycji). Przez ten czas rzęsy wzrastają i stają się długie. Im więcej składników odżywczych dostaną, tym będą mocniejsze i zdrowsze. Czas trwania fazy aktywnego wzrostu rzęs tłumaczy, dlaczego nie są one tak długie, jak włosy. Cykl życia rzęs liczy się w tygodniach, podczas gdy przy włosach odmierza się go latami.

2 – Katagen

Wraz z zakończeniem podziałów komórkowych i fazy wzrostu rozpoczyna się katagen, czyli faza obumierania. To kolejne 3-4 tygodnie, a w zależności od indywidualnych predyspozycji nawet więcej. Katagen to moment odłączenia się rzęsy od mieszka włosowego, który przestaje pracować i ją odżywiać. Wszystkie włoski będące w tej fazie znajdują się cały czas na powiece, ale nie są już w żaden sposób umocowane. Każde mocniejsze pociągnięcie lub potarcie rzęs może spowodować ich wypadnięcie. Większość wypadających rzęs to właśnie rzęsy katagenowe, czyli z obkurczoną lub całkiem niewidoczną cebulką.

3 – Telogen

Ostatnia faza to telogen, czyli tzw. faza spoczynku. Trwa nawet 6-8 tygodni. W tym czasie mieszek włosowy przygotowuje się do wytworzenia nowej rzęsy, dlatego rozszerzają się naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczanie substancji odżywczych do cebulek rzęs. W telogenie następuje wzrost nowej rzęsy, która wypycha obumarły włos, o ile nie wypadł już wcześniej. Wraz z wypadnięciem starej rzęsy i zastąpieniem jej przez nową cały cykl rozpoczyna się od nowa.

JAK POBUDZIĆ WZROST RZĘS?

Choć długie rzęsy są marzeniem wszystkich kobiet, nie wszystkie mają to szczęście, aby mieć je naturalnie piękne. Kondycja i wygląd rzęs zależy od wielu różnych czynników, które wpływają na to, jak rosną rzęsy – suplementacja od środka, metoda demakijażu, rodzaj używanych kosmetyków i przeprowadzanych na rzęsach zabiegów.

Rzęsy niszczą się pod wpływem:

  • – częstego przedłużania i zagęszczania,
  • – przewlekłego narażania na sytuacje stresowe,
  • – źle wykonanego lub pominiętego demakijażu,
  • – niewłaściwego używania zalotki,
  • – częstego doklejania sztucznych rzęs,
  • – intensywnego tarcia lub skubania rzęs,
  • – kosmetyków po terminie lub o złym składzie.

ODŻYWKA DO RZĘS

Najlepszy sposób na przyspieszenie wzrostu rzęs w ich naturalnym cyklu, czyli maksymalne wydłużenie fazy anagenu, to stosowanie odżywek do rzęs. Nie da się dostarczyć rzęsom odpowiedniej ilości składników odżywczych wyłącznie w zdrowej diecie, dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz. Tylko dobrze skomponowana odżywka do rzęs – taka jak Nanolash – odżywia i wzmacnia cebulki rzęs, pobudzając je do efektywniejszej pracy. Dzięki temu rzęsy mogą rosnąć dłuższe i grubsze, zachowując przy tym swoją naturalność i piękno.