Zalotka do rzęs – jaką wybrać i jak jej używać?

Zalotka do rzęs pomaga uzyskać spektakularny efekt podkręcenia, pogrubienia i wydłużenia rzęs. Dzięki niej zyskują nie tylko rzęsy, lecz także oczy, które wydają się większe. Z drugiej strony, niewłaściwie dobrana zalotka nie nada rzęsom pożądanego wyglądu, a dodatkowo osłabi je lub nawet uszkodzi; w konsekwencji rzęsy zaczną się łamać i wypadać. Chociaż zalotka do rzęs to bardzo przydatne akcesorium, warto wiedzieć, jaką wybrać i jak jej używać. Jakie są rodzaje zalotek do rzęs i czy zalotka niszczy rzęsy?

Zalotka do rzęs – jaką wybrać?

Zasadniczo są dwa rodzaje zalotek: mechaniczne i elektryczne, ale oba mają swoje podkategorie. Ogólnie rzecz biorąc, zalotki mechaniczne są tańsze, a elektryczne – skuteczniejsze.

Rodzaje zalotek do rzęs

– Zalotki mechaniczne
Zalotki mechaniczne mogą różnić się między sobą wielkością (zalotki węższe lub szersze) i tworzywem (plastik lub metal). Warto wypróbować zalotki metalowe wyposażone w wymienne podkładki silikonowe lub gumowe, ponieważ są bezpieczniejsze dla rzęs i trwalsze. Takich właściwości nie mają zalotki plastikowe. Te ostatnie są nietrwałe, a efekt, jaki wywołują, jest mało spektakularny. Ponadto mogą wykrzywiać i łamać rzęsy.

– Zalotki elektryczne
Zalotki elektryczne to albo minilokówki do rzęs, albo zalotki o klasycznym kształcie, ale na baterie. Niezależnie od formy, działają tak samo: lekko się podgrzewają po włączeniu i dają trwały efekt podkręcenia rzęs – trwalszy niż zalotki mechaniczne.

Innym kryterium wyboru zalotki jest jej wielkość. Wygodniejsze w użyciu i skuteczniejsze są te, które za jednym pociągnięciem obejmują wszystkie rzęsy. Równie istotny jest kształt zalotki; te z zaokrąglonymi kleszczami są efektywniejsze niż zalotki kwadratowe, które nadają rzęsom sztuczny wygląd.

Zalotka do rzęs – jak jej używać?

Jeżeli wybrałaś właściwą zalotkę, wykonałaś pierwszy krok. Drugi jest równie ważny: musisz się nauczyć jej używać. Nieprawidłowo zastosowana zalotka do rzęs nie tylko nie poprawi ich wyglądu, lecz także pogorszy ich kondycję. Jeżeli zdecydujesz się na zalotkę termiczną, wraz z nią otrzymasz instrukcję obsługi. Standardowe lokówki do rzęs stosuje się tak jak tusze do rzęs. Różni je tylko efekt – tu podkręcenia, tam wytuszowania. Zalotki mechaniczne i te na baterie, które mają klasyczny kształt, są bardziej skomplikowane w użyciu. Z tego powodu warto znać następujące zasady i przestrzegać ich:

  1. Zalotki używamy przed aplikacją tuszu do rzęs. W przeciwnym razie jeżeli wosk zawarty w tuszu przyklei się do zalotki, przykleją się do niej także rzęsy.
  2. Jeśli rzęsy są sztywne i grube, zalotkę warto najpierw lekko podgrzać strumieniem ciepłego powietrza suszarki. Przed użyciem lokówki sprawdź, czy nie jest gorąca, ponieważ to mogłoby poparzyć rzęsy i powieki.
  3. Ręka, w której trzymasz zalotkę, nie może drżeć. Drżące ruchy ręki nie będą precyzyjne i mogą poskutkować nieefektownym zgięciem rzęs. Aby tego uniknąć, oprzyj dłoń na policzku w taki sposób, aby ręka była stabilna i nieruchoma.
  4. Nie używaj zalotki podczas jazdy samochodem, nawet na światłach, niezależnie od tego, czy to Ty prowadzisz. Jeżeli auto niespodziewanie ruszy, możesz nieumyślnie uszkodzić, a nawet wyrwać rzęsy.
  5. Najlepiej chwytać zalotkę kciukiem i palcem środkowym, co daje nad nią lepszą kontrolę. Jeżeli mimo to będzie Ci wygodniej manewrować zalotką, którą trzymasz kciukiem i palcem wskazującym, nie rezygnuj z tego.
  6. Rzęsy należy podkręcać etapami. Na każdej ich partii zaciskamy zalotkę na kilka sekund, ale nie dłużej niż na 10; w przeciwnym razie rzęsy będą nienaturalnie wygięte. Aby to zrobić, wystarczy przyłożyć zalotkę do rzęs tuż przy nasadzie, po czym mocno ją zacisnąć i przytrzymać. Następnie rozluźniamy ucisk i przesuwamy zalotkę nieznacznie poniżej nasady rzęs. Później zaciskamy ją na kilka sekund i rozluźniamy. Czynności powtarzamy, ale znowu nieco oddalamy zalotkę od nasady rzęs.
  7. Zalotka jest przeznaczona do podkręcania tylko górnych partii rzęs; dolne kręcą się naturalnie i nie ma potrzeby ingerować w ten proces.

Czy zalotka niszczy rzęsy?

Właściwie dobrana, prawidłowo użytkowana i dobrej jakości zalotka nie niszczy rzęs. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, czy zalotka mechaniczna ma gumową podkładkę w miejscu, do którego przykłada się rzęsy. To zabezpieczenie jest bardzo ważne, ponieważ amortyzuje rzęsy. Nie warto kupować zalotki mechanicznej wykonanej z plastiku, ponieważ jej jakość pozostawia wiele do życzenia, a ona sama jest nietrwała. Ponadto aby uniknąć poparzenia rzęs i powiek, nie należy stosować zalotek elektrycznych, które są zbyt podgrzane.

Zalotka sama w sobie nie powinna niszczyć rzęs; jej szkodliwe działanie powodujemy my jako jej użytkowniczki. Największym grzechem, jaki popełniamy, jest stosowanie zalotki na rzęsy pomalowane tuszem. Konsekwencją takiego działania może być pokruszenie, a nawet utrata rzęs.