Używamy go każdego dnia, a tak naprawdę niewiele wiemy na jego temat. Kto wynalazł tusz do rzęs? Jaka jest jego historia? Poznaj najciekawsze fakty na temat tuszów do rzęs. Przekonaj się, czy wiesz, jaką datę przydatności ma maskara.
1. Nie ma zgodności, co do tego, kto wynalazł tusz do rzęs.
Najczęściej spotyka się informację, że prototypem dzisiejszej maskary był wynalazek T. L. Williamsa, który zmieszał wazelinę z pyłem węglowym, aby pomóc swojej siostrze Maybel rozkochać w sobie niewiernego narzeczonego. Historia ta wydarzyła się w 1913 roku, a już dwa lata później powstała firma Maybelline, której nazwa powstała z połączenia imienia Maybel oraz wazeliny. Tak naprawdę nie wiemy, ile jest w tym prawdy.
Niewiele osób wie, że tak naprawdę pierwszy tusz do rzęs został wynaleziony niemal 100 lat wcześniej przez Eugene Rimmela. Do dzisiaj w wielu językach np. francuskim i portugalskim słowo „rimmel” oznacza po prostu tusz do rzęs. Popularyzatorem wynalezionego w 1830 przez Rimmela tuszu był jednak wspomniany wcześniej Williams. Początkowo nazwał go Lash-Brow-ine, dopiero później zmieniając nazwę na Maybelline.
2. Dlaczego otwieramy usta podczas malowania rzęs?
Wiele kobiet odruchowo otwiera usta podczas malowania rzęs. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego to robimy. Rozwiązanie tej zagadki jest jednak bardzo proste – kiedy mamy otwarte usta łatwiej jest nam powstrzymać mruganie!
3. Każdy kolejny tusz do rzęs to mała rewolucja.
Mogłoby się wydawać, że tusz do rzęs do kosmetyk, w którym ciężko o innowacje – ma dobrze malować. Okazuje się jednak, że każda zmiana to mała rewolucja w świecie makijażu.
Pierwsze próby stworzenia kosmetyku do przyciemniania i podkreślania rzęs podjęto w Egipcie, mieszając khol, miód i odchody krokodyla. To temu wynalazkowi zawdzięczamy, że ktoś w ogóle zaczął podejmować próby stworzenia maskary. Kolejna rewolucja, po wprowadzeniu na rynek maskary Maybelline, to stworzenie w 1938 roku wodoodpornego tuszu do rzęs. Choć początkowo składał się on aż w 50% z łatwopalnej terpentyny, okazał się bestsellerem. Dopiero 20 lat później marka Revlon wprowadziła tusz do rzęs ze szczoteczką! Wszystkie wcześniejsze wersje miały formę pomady. Kolejna rewolucja to wprowadzenie pierwszego kolorowego tuszu do rzęs.
Dziś również każda kolejna udoskonalona formuła lub zmieniona forma aplikatora to mała rewolucja, która ma przybliżyć nas do łatwego, trwałego i perfekcyjnego makijażu.
4. Jak długo tusz do rzęs zachowuje świeżość?
Ze wszystkich dostępnych na rynku kosmetyków (nie wliczając w to produktów handmade bez konserwantów) to właśnie tusz do rzęs ma najkrótszy termin przydatności. Zaleca się wymieniać go co 3-6 miesięcy, ponieważ po tym czasie traci swoje właściwości, a wewnątrz opakowania gromadzi się zbyt wiele niebezpiecznych dla oczu bakterii.